Nasze szkolenia ze sprzedaży i wyjazdy team building – zdalnie
Show MenuHide Menu

Czemu coaching nie będzie lekiem na rozwiązanie wszystkich problemów.

10 czerwca 2016

Coaching jest bardzo popularnym w wielu kręgach stwierdzeniem. W praktyce jest to pomaganie innym ludziom w tym, aby mogli oni jeszcze lepiej działać i wspinali się na wyżyny własnych możliwości. Coaching wiąże się nierozerwalnie z osobą trenera, którego rolą jest pomaganie takiej osobie w zdobyciu celów, które on sobie wyznaczy.

W ostatnim czasie wokół coachingu wyrosło wiele mitów, wynikające z rozmaitych powodów. Część osób w tym widzi lekarstwo na swoje problemy w życiu osobistym i zawodowym, z kolei inni kierują się modą, nie do końca dokładnie wiedząc, na czym coaching polega. Ostatecznie doprowadzić to wszystko może do niekoniecznie realnych oczekiwań, a potem przykrych rozczarowań.

W wielu przypadkach może być problemem twierdzenie, że jeżeli zatrudniło się już coacha, to może on doprowadzić do oczekiwanej zmiany bez jakiegokolwiek wysiłku jeśli chodzi o pracę osoby, którą się opiekuje. A w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Coach powinien być osobą, jaka wskazuje cel i motywuje do tego, żeby działać, ale dużą część pracy i tak będzie musiała wykonać dana osoba.

Kolejnym z problemów jest postawa, że same sesje z coachem, doświadczenie i osobowość jego osoby bardzo szybko dadzą pożądane rezultaty, w wielu przypadkach tego typu stwierdzenie słyszy się od kolegów czy przełożonych. Tymczasem po odbyciu paru sesji wychodzi, że wszelkie zmiany będą wymagać jednak dużego zdeterminowania i ciężkiej pracy, i bardzo szybko będzie się pojawiało zniechęcenie oraz rozczarowanie.

Oczywiście nie jest tak, że coaching będzie posiadał jedynie ujemne strony i do niczego się nie nadaje, bo mimo wszystko jest to technika charakteryzująca się sporą efektywnością i skutecznością. Będzie jednak wymagać należytego podejścia już od samego początku, wiele problemów się bowiem bierze z całkowitego niezrozumienia tego, na czym oparta jest praca z coachem.

Jeżeli ktoś świadomie się decyduje na dokonanie jakiś zmian w życiu, które prowadzi i jest zdecydowany, żeby to wykonać, to dobry coach z pewnością mu w tym pomoże. W pierwszej kolejności może on wskazywać ścieżkę, jaką powinno się iść, żeby zmiany, które się zamierza rzeczywiście poszły w odpowiednim kierunku.