Nasze szkolenia ze sprzedaży i wyjazdy team building – zdalnie
Show MenuHide Menu

O czym należy pamiętać przy szukaniu swojej pierwszej pracy.

7 października 2016


O tym, jak będzie się rozwijać czyjaś kariera zawodowa w dużej mierze będzie uzależnione od tego, do jakiej firmy trafi na samym początku. Z tego też powodu przez ostatecznym wyborem trzeba przemyśleć, czy tam jednak będzie miejsce, które zapewni odpowiedni rozwój. Rzecz jasna nie w każdych okolicznościach będzie możliwość wybierania, ale czasami będzie lepiej dłużej poszukać niż później narzekać na niewłaściwą decyzję.

Na samym początku trzeba zapoznać się z firmą, do której się aplikuje, ocenić jej pozycję na rynku i to, co udało jej się do tej pory osiągnąć. Trzeba zorientować się też, jakim jest pracodawcą i jakie są w niej warunki pracy. W tym przypadku doskonałym źródłem tego typu informacji przede wszystkim będą aktualni i przeszli pracownicy, którzy mogą mnóstwo ciekawych rzeczy powiedzieć o swoim miejscu pracy.

Rzecz jasna podstawowym kryterium w czasie wyboru swojej pierwszej firmy jest wynagrodzenie, i chyba długo nic się w tym zakresie nie zmieni. Jest oczywistym, że zaczynając pierwszą pracę początkowo przedział pensji może być niski, lecz najlepiej związać się z firmą, jaka może dać jakieś możliwości.

Ale w ostatnim czasie coraz więcej osób przy podjęciu ostatecznej decyzji uwzględnia także pozapłacowe czynniki. I w wielu przypadkach to takie dodatki właśnie są istotnym argumentem w kuszeniu odpowiednich chętnych. Dlatego też w czasie rozmów należy dowiedzieć się, co dana firma może zaproponować, a w pierwszej kolejności porządnie się zastanowić, które mogą być dla nas ważne.

O ile zaczynając swoją zawodową karierę pierwsze lata to intensywna nauka, to w dalszym okresie czasu wielu pracowników zatrzymuje się w miejscu z rozwojem zawodowym. Warto więc przy składaniu swojego CV dowiedzieć się, jakie i w tym obszarze będą możliwości, czy dana firma będzie zapewniał szkolenia i kursy dobrane do potrzeb i preferencji konkretnej osoby.

Na sam koniec warto też wspomnieć o atmosferze oraz klimacie jakie panują w nowej firmie. Przecież można w niej spędzić dużą część swojego życia, tak więc bardzo dobrze by było, żeby czas ten nie był kolejnym przykrym i niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o tę rzecz można się dowiedzieć, jeśli szukać się będzie swojego pierwszego pracodawcy.