Nasze szkolenia ze sprzedaży i wyjazdy team building – zdalnie
Show MenuHide Menu

Dlaczego stres ma negatywny wpwływ na pracowników.

16 lutego 2017

Chodzenie na zwolnienia lekarskie z powodu chorób stanowi poważny problem zarówno dla pracodawców, jak i instytucji społecznych. Podczas lekarskiego zwolnienia taka osoba nie wykonuje swoich zawodowych obowiązków, lecz należy mu się również za czas choroby odpowiednie świadczenie. Przy określonej ilości dni będzie je wypłacał właściciel firmy, a potem taki obowiązek przejmuje ZUS.

W chronieniu przed pracowniczymi chorobami ważna jest prewencja, dlatego też w takie działania często się też angażuje Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z ważniejszych obszarów, w jakich działania tego typu zostały podjęte, jest przeciwdziałanie i zapobieganie skutkom stresu zawodowego wśród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W z związku z tym zostały przygotowane liczne szkolenia i warsztaty poświęcone tej tematyce.

Właściciele firm przy tym projekcie skorzystać będą mogli poza tym z licznych narzędzi, pozwalających zbadać skalę ryzyka w firmach, które do nich należą. Dzięki takiej analizie będzie można rozpocząć skuteczne działania naprawcze, a także wdrożyć profilaktycznie środki zapobiegające pojawieniu się stresu zawodowego.

Jak widać po statystykach, ten właśnie czynniki jest jednym z bardzo często występujących powodów nieobecności pracowników. Szacuje się, że około 60 procent wszystkich zwolnień będzie efektem kłopotów z nieradzeniem sobie z nadmierną presją w pracy. Jedynie problemy z układem mięśniowo-szkieletowym są częściej zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Zbyt długo trwający stres negatywnie się odbija na najrówniejszych obszarach życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale też osobistej. Może spowodować narastające problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a w ogóle nie leczony stać się może powodem bardziej poważnych dolegliwości. Długotrwałe narażenie na duży stres może się nawet zakończyć depresją albo nerwicą.

Pracownicy bardzo często nie mają zupełnie świadomości, jak negatywne skutki może dla nich nieść życie w stresujących warunkach. Efekty takiej sytuacji będą się także odbijać na działaniu firmy, ponieważ znacznie się zmniejsza motywacja i produktywność, a zwiększa ilość wypadków i zwolnień chorobowych.