Nasze szkolenia ze sprzedaży i wyjazdy team building – zdalnie
Show MenuHide Menu

Kiedy przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

10 kwietnia 2017
W miejscu pracy większość osób spędza większość życia, w wielu przypadkach może to nawet być do kilkunastu w ciągu dnia. Z takich też powodów to, jak jak czujemy się w pracy bardzo się odbija na innych rzeczach, wypoczynku czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Ciągłe napięcie i stres mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na stan zdrowia danego pracownika.
Jeśli sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może najwyższa pora pomyśleć o jakiś zmianach, niekiedy wręcz trzeba je zaryzykować. Po pierwsze należy wiedzieć, czy źródłem problemów jest szef, u którego się jest zatrudnionym, czy też co robi się w pracy. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wysokość wynagrodzenia.
Natomiast jeśli ktoś bez względu na warunki, w jakich będzie pracować nie daje rady cieszyć z wykonywanej pracy, to wtedy będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W tego typu przypadkach przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, może zacząć brakować motywacji do rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek przeważnie wystarczy poszukać innej firmy, aby sytuacja uległa poprawie. Przypadek drugi wiąże się ze zmianą zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a dotychczasowe umiejętności stają się zbędne. W wielu przypadkach właśnie wcześniejsze doświadczenia bardzo się przydają w nowym zawodzie.
Obawy części pracowników zapewne będzie budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, wiele będzie bowiem zależało od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. W specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne parę lat aby osiągnąć biegłość, lecz w wielu przypadkach wystarczy kilka miesięcy.
Ważnym aspektem jest też to, kto może pomóc w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy samemu się tym zająć, czy jednak skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zastanowić się można nad rozmową z doradcą zawodowym, niejednokrotnie także na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość konsultacji zawodowych.