Nasze szkolenia ze sprzedaży i wyjazdy team building – zdalnie
Show MenuHide Menu

Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

7 sierpnia 2017
W miejscu pracy duża część z nas spędza sporą część swojego życia, czasami jest to nawet więcej niż dziesięć w ciągu dnia. Dlatego też to, jak się tam czujemy odbija się w znacznym stopniu na reszcie spraw, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z przyjaciółmi oraz rodziną. Zbyt duże napięcie i stres wpływają bardzo negatywnie także na stan zdrowia danej osoby.
Jeżeli sytuacja staje się zbyt trudna, to być może nadszedł już czas żeby pomyśleć o zmianach, czasami takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Po pierwsze trzeba mieć pewność, czy problemy sprawia szef, u jakiego się pracuje, czy jednak co robi się w pracy. W pierwszym przypadku mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadać warunki zatrudnienia, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeśli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie daje rady cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wtedy będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takim przypadku przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje jakiejkolwiek motywacji do dalszego rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
W pierwszym przypadku często wystarczy zmiana pracodawcy, aby sytuacja uległa poprawie. Przypadek drugi wiąże się najczęściej ze zmianą zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od samego początku, a umiejętności, które się zdobyło idą w odstawkę. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawy sporej liczby osób zapewne będzie budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowego zmienienia dotychczasowego zawodu. Tutaj nie ma dokładnie określonych zasad, dużo zależy bowiem od tego, jakie się ma plany na przyszłość. W specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne kilka lat aby osiągnąć biegłość, lecz w niejednym przypadku wystarczy kilka miesięcy.
Istotną rzeczą jest również to, kto może pomóc w czasie ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy zrobić to samemu, czy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Można zastanowić się nad spotkaniem z doradcą zawodowym, dość często także na terenie urzędów pracy uzyskać można możliwość skorzystania z pomocy.