Nasze szkolenia ze sprzedaży i wyjazdy team building – zdalnie
Show MenuHide Menu

Jakich pracowników najbardziej brakuje na naszym rynku pracy.

17 marca 2017
<!–more–>Przez ostatnie lata firmy zaczynają mieć coraz większe problemy ze znalezieniem pewnych ludzi na różne stanowiska, aktualnie taki problem ma blisko 45 procent firm z różnych branż. Jak można zauważyć, sytuacja o takim charakterze ma miejsce w wielu państwach, a Polska jest sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Bierze się to kilku powodów i z całą pewnością z takich okoliczności są zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi mają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale też specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają pośród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda znalezienie dobrej osoby do działu IT bez przerwy rodzi spore problemy, to jednak w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest bardzo szeroka i obejmuje wiele zawodów. W pierwszej kolejności szukani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, spawacze oraz operatorzy wózków widłowych. W każdej z tych branż bardzo ciężko jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Kolejną dość mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a potem inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – różnego rodzaju restauracje i hotele także łatwo mieć nie będą jeżeli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Obecnie bardzo często zobaczyć można w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrego pracownika. Firmy które chcą pozyskać nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim będą zwiększone wynagrodzenia.