Nasze szkolenia ze sprzedaży i wyjazdy team building – zdalnie
Show MenuHide Menu

Jakich pracowników jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

6 stycznia 2017
<!–more–>Ostatnio firmy mają coraz więcej problemów z wyszukaniem dobrych ludzi do pracy, aktualnie ma taki problem około 45 procent wszystkich firm. Jak można dostrzec, taka tendencja ma miejsce dużej ilości gospodarek, a Polska plasuje się sporo powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Jest to efektem paru różnych przyczyn i na pewno z takiego obrotu sprawy są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Prezentowane problemy z kompletowanie załogi zaczynają mieć firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, jak również inżynierów i specjalistów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, jakie stawiają pośród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie dobrej osoby do działu IT bez przerwy jest trudne, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak niezwykle duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. Tak więc są poszukiwani mechanicy, elektrycy i monterzy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, hydraulicy i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W większości z tych branż bardzo trudno jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Kolejną naprawdę mocno szukaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, przede wszystkim ciężarówek i autobusów, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Kolejne pozycje przysługują branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite hotele oraz restauracje także nie będą miały prosto jeśli planują zatrudnić porządne osoby na różne stanowiska.
Mając na uwadze sytuację niejednokrotnie można zobaczyć w sporej ilości branż coraz większą walkę o pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc pozyskać nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, którymi w pierwszej kolejności są zwiększone wynagrodzenia.